Kąpieliska

Region świętokrzyski oferuje zróżnicowane widoki

​Wypoczywając w Siedlisku Carownica, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, każdego dnia można cieszyć się widokiem na Święty Krzyż i okoliczne wzgórza. Ale wystarczy tylko półgodzinna jazda samochodem, aby w upalne lato móc orzeźwić się w wodzie i wypocząć nad malowniczo położonym zalewem. Najbliżej Siedliska Carownica znajdują się kąpieliska nad zalewami: Chańcza, Borków, Wilków i Cedzyna, a także kąpieliska w Starachowicach.

Zalew Chańcza
jest największym zbiornikiem wodnym w województwie świętokrzyskim, powstał na rzece Czarna Staszowska, zajmuje powierzchnię ok. 400 ha. Najgłębiej jest pod tamą, ok. 11 m, sporą część zalewu tworzą płytkie rozlewiska. Dla zwolenników kąpieli czeka kilkanaście piaszczystych plaż przy lesie, największa z nich, strzeżona, znajduje się ok. 500 m od tamy. Chańcza nadaje się do żeglugi i uprawiania windsurfingu, można wypożyczyć kajaki, motorówki, narty wodne, łodzie wiosłowe i rowery wodne – jest to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych. Wędkarze mogą liczyć na sandacze, leszcze, sumy, okonie, karpie i amury, a grzybiarze – na borowiki, podgrzybki, koźlarze, kurki i maślaki. W okolicy działa kilka małych gastronomii.
Zalew Borków
to sztuczny zbiornik na rzece Belniance o powierzchni ok. 36 ha i głębokości wody nieprzekraczającej 2,5 m. Położony jest wśród lasów sosnowych. Na zalewie znajdują się dwie wyspy: jedna mała, położona tuż obok tamy, a druga duża – w końcowej części zbiornika. Nad zalewem znajduje się oświetlone molo otoczone bujną roślinnością, 300-metrowa piaszczysta plaża i długi deptak spacerowy. Wędkarze mogą liczyć na okonie, szczupaki i sandacze. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerki wodne, łódki, kajaki), a także mała gastronomia.

.

Zalew Wilków 
na rzece Lubrzance zajmuje ok. 10 ha. Jest dobrze zagospodarowany: ponad 200-metrowa piaszczysta plaża jest strzeżona w sezonie, dookoła zalewu biegnie ścieżka rowerowo-spacerowa o długości około 2 kilometrów, wyłożona kostką i oświetlona. Wędkarze mogą liczyć na leszcze, szczupaki, okonie, karpie i amury. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Zalew Cedzyna 
na rzece Lubrzance to zbiornik o powierzchni ok. 65 ha. Głębokość w niektórych miejscach dochodzi do 5 m. Akwen stwarza możliwość rekreacji i sportu na wodzie, ale również spacerów nad brzegiem, w scenerii leśnej. Nad zalewem znajduje się duża, piaszczysta plaża, wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych. Wędkarze mogą liczyć na leszcze, karpie, okonie i amury.
W Starachowicach znajdują się dwa kąpieliska: Piachy i Lubianka. Zalew Piachy zajmuje 14,5 ha, powstał wskutek zalania dawnego wyrobiska piachu wodami z pobliskiej rzeki Kamiennej. Jest to idealne miejsce do wypoczynku. Czysta, ok. 50-metrowa plaża, w sezonie strzeżona, wydzielone kąpielisko dla dzieci. Jest to również doskonałe miejsce do połowu ryb – wędkarze mogą liczyć na sumiki karłowate, karpie, amury, leszcze, szczupaki, liny i węgorze. Można wypożyczyć kajaki i rowerki wodne, w pobliżu znajduje się punkt małej gastronomii. Zalew Lubianka położony jest w samym centrum miasta, zajmuje 40 ha. Piaszczysta, kilkudziesięciometrowa plaża jest w sezonie strzeżona. Molo wyznacza granicę brodzika dla najmłodszych. Znajduje się tutaj przystań dla żaglówek, wypożyczalnia sprzętu wodnego i mała gastronomia.