Zamek w Bodzentynie został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska herbu Jelita. Najznamienitszym gościem zamku był król Władysław Jagiełło powracający z pielgrzymki na Świętym Krzyżu, gdzie modlił się za pomyślny wynik nieodległej już rozprawy z Krzyżakami (przed bitwą pod Grunwaldem). Dziś można podziwiać jedynie malownicze ruiny zamku biskupów krakowskich.
Siedlisko Carownica – ruiny zamku w Bodzentynie: 22 km, 24 min.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe był jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, a do wybudowania Wersalu – największą rezydencją w Europie. Na całość składał się zespół pałacowy, mieszkalno-gospodarczy i bastionowy system fortyfikacji. Zamek wybudowano na wzór kalendarza. Posiadał tyle okien ile dni w roku (365), tyle komnat ile tygodni (52), tyle sal balowych ile miesięcy (12) oraz tyle baszt ile pór roku (4). Konie w stajniach jadały z marmurowych żłobów, przeglądając się w kryształowych lustrach, a rolę sufitu jednej z sal spełniało akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby, a goście zadzierali wysoko głowy, aby móc je podziwiać.

Szydłowie znajdują się malownicze ruiny zamku królewskiego, wzniesionego w 1354 roku przez Kazimierza Wielkiego. Szydłów to również mury obronne, których długość wynosiła 1080 m, a grubość sięgała 1,8 m. Z powodu doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich zamek zyskał miano „polskiego Carcassonne”. Do dnia dzisiejszego podziwiać można Salę Rycerską, Skarbczyk, w którym mieści się muzeum oraz Bramę Krakowską.

XIV-wieczny zamek w Kurozwękach to dawna warownia założona na sztucznym nasypie na terenie zalewowym rzeki Czarnej, przekształcona w następnych wiekach w rezydencję pałacową. Centralną budowlą tej barokowo-klasycystycznej rezydencji jest budynek zamkowy, z bogato zdobioną pięcioosiową fasadą oraz krużgankowym dziedzińcem. Niecodzienną atrakcją zespołu pałacowo-parkowego w Kurozwękach jest liczące ponad 80 sztuk stado bizonów amerykańskich, które można oglądać z wnętrza wozu „safari bizon”.

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to najlepiej zachowany obiekt architektoniczny w Polsce z czasów Wazów. W salach na piętrze zachowały się oryginalne wnętrza, stropy belkowe, malowidła i fryzy malowane na ścianach. W 1816 roku Stanisław Staszic stworzył tu Szkołę Akademiczno-Górniczą. Pałac pełnił również rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby redakcji lokalnego dziennika. Od 1971 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe.

Wspaniały widok na okolicę rozciąga się z malowniczych ruin zamku królewskiego w Chęcinach. Nocą ukazuje się tutaj Biała Dama – duch niezwykle chciwej królowej Bony, powracającej po zakopane skarby. Obiekt czynny od kwietnia do października. Inne zabytki w Chęcinach: wczesnobarokowy klasztor sióstr Bernardynek, kościół i klasztor Franciszkanów (ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368 roku), kościół parafialny wzniesiony w pierwszej połowie XIV w., renesansowy budynek dawnej karczmy zwany Niemczówką.

Zamek Rycerski w Sobkowie został wzniesiony przez Stanisława Sobka w latach 1560–1570. Z kompleksu dworskiego zachowały się do dnia dzisiejszego pozostałości murów, trzy baszty, ruiny pałacu oraz zabudowania gospodarcze. Fortalicje w Sobkowie to ciekawy przykład zabezpieczenia XVI-wiecznej posiadłości szlacheckiej. Na miejscu można skorzystać z przejażdżek konnych i bryczkami, popływać gondolą po rzece Nidzie, wziąć udział w spływie kajakowym albo w pokazach sokolniczych i pokazach walk rycerskich, a zimą – w kuligu.