Dla dzieci i młodzieży

 

CZAROWNICE
W Górach Świętokrzyskich, w mrocznej Puszczy Jodłowej, znajduje się centrum polskiego czarownictwa. Nieprzypadkowo znakiem rozpoznawalnym województwa świętokrzyskiego jest czarownica na miotle. Legendy mówią, że Łysa Góra była miejscem zlotu czarownic z całego kraju. Na szczycie Łysej Góry wzrok przykuwa gołoborze – skalne rumowisko.Podobno czarownice wysypywały z worków kamienie chcąc zablokować drogi prowadzące na szczyt. Aby przepędzić je z Łysej Góry, Bolesław Chrobry nakazał postawić tam klasztor, który stoi do dnia dzisiejszego.
Na Łysą Górę można wejść od Huty Szklanej (8 km) i od Nowej Słupi (8 km). Zajmie to tyle samo czasu. Wejście od Nowej Słupi jest bardziej uciążliwie, ale szlak wiedzie przez puszczę jodłową. Od Huty Szklanej wchodzi się drogą asfaltową (można skorzystać z bryczki), również przez las. W niedzielę, w godzinach Mszy św., nie obowiązuje zakaz wjazdu – można dojechać autem pod sam klasztor.

BAJKI
W Górach Świętokrzyskich, przy wejściu do mrocznej Puszczy Jodłowej, znajduje się BabyJagowo, które w ciekawy dla dzieci sposób prezentuje walory kulturowe i historyczne regionu świętokrzyskiego. Odnajdziemy naturalnej wielkości Chatkę Baby Jagi (bajkowa chatka na kurzej stópce z żywą Babą Jagą), jaskinię Zbója Madeja odtworzoną zgodnie z legendami (z naturalnego kamienia, z żywym Zbójem pilnującym swoich skarbów i śpiącym na czarcim łożu – madejowym). Są też bajkowe elementy: domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów, tunel strachu i duży plac zabaw.

W Górach Świętokrzyskich, niedaleko mrocznej Puszczy Jodłowej, w Pananowie mieszka Koziołek Matołek. Ale nie tylko on. W jego królestwie postanowiły zamieszkać też inne postacie z bajek: Calineczka, Krasnoludki, Reksio, a nawet Dzikie Łabędzie! Waszym przewodnikiem będzie Dzwoneczek, Piotruś Pan albo Królewna Śnieżka. Nie lada atrakcją jest multimedialny Bajkowy Pociąg urządzony w stylistyce Orient Expressu. Na spotkanie z bajką zaprasza Centrum Bajki w Pacanowie. Warto również zatrzymać się przy Rynku w Pacanowie, stoją tam figury postaci z bajek.

 

ZABAWKI
W Górach Świętokrzyskich, w mieście Kielce, niedaleko mrocznej Puszczy Jodłowej, znajduje się największe i najstarsze Muzeum Zabawek w Polsce. Można w nim odnaleźć mnóstwo zabawek historycznych (lalki, żołnierzyki ołowiane), ale też współcześnie znanych dzieciom: lalki Barbie, modele samochodów, samolotów i statków, kolejkę elektryczną, klocki, marionetki teatralne.
.

 

 

DINOZAURY 
W Górach Świętokrzyskich, w mrocznej Puszczy Jodłowej, naukowcy natrafiają na ślady dinozaurów. Aby mieć pewność spotkania z tymi ogromnymi gadami, należy wybrać się do JuraParku w Bałtowie. Mieszka tam kilkadziesiąt dinozaurów i innych wymarłych zwierząt, wszystkie w naturalnych wielkościach. Największy z nich – sejsmozaur – ma 47 m długości.

 

 

 

TETRAPOD
W Górach Świętokrzyskich, niedaleko mrocznej Puszczy Jodłowej, naukowcy natrafili na ślady tertapoda. To najstarsze czworonożne zwierzę na świecie chodzące po lądzie. Tropy tetrapoda odkryte w kamieniołomie Zachełmie są najstarszymi na świecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZRYWKA
W Górach Świętokrzyskich, w mrocznej Puszczy Jodłowej, znajduje się SabatKrajno Park Rozrywki i Miniatur, a w nim znane budowle w miniaturze. Można wybrać się na wszystkie kontynenty świata, aby poznać kulturę i architekturę najróżniejszych zakątków globu. W Parku Rozrywki znajduje się również park linowy, kino 6D, autodrom oraz inne, liczne atrakcje dla dzieci.

W Górach Świętokrzyskich, w sercu lasu znajduje się Kompleks Świętokrzyska Polana, a w niej dwie super atrakcje: oceanarium i park miniatur. Oceanica to 250 tys. litrów wody, 8 biotypów z całego świata, ponad 300 gatunków zwierząt – drugi w Polsce, co do wielkości, kompleks akwariów. Bilety kupujemy przez internet! W Parku Miniatur Świętokrzysko odnajdziemy największe zabytki historyczne województwa świętokrzyskiego w skali 1:20.

Niedaleko Gór Świętokrzyskich znajduje największy i najatrakcyjniej położony park linowy w Polsce – “SKARBKA”. Park znajduje się na terenie byłego kamieniołomu, co umożliwiło utworzenie 11 niepowtarzalnych tras o różnym stopniu trudności i różnorodnych przeszkodach – ścianki wspinaczkowe, powietrzna deskorolka, skoki Tarzana, ruchome pomosty, sieci, tyrolka i wiele innych. Mnóstwo mocnych wrażeń!

NAUKA
W Górach Świętokrzyskich, w Kieleckim Parku Technologicznym powstało Energetyczne Centrum Nauki. Zainstalowano w nim 28 multimedialnych urządzeń – odwiedzający mogą sprawdzić, jak spala się węgiel, jak działają elektrownie czy zapory wodne. Cała ekspozycja to opowieść o powstawaniu i wytwarzaniu energii. Energetyczne Centrum Nauki to miejsce, w którym poskromiono wszystkie żywioły świata po to, by nie tylko bawić, ale przede wszystkim uczyć.

W Górach Świętokrzyskich, niedaleko mrocznej Puszczy Jodłowej – w Chęcinach, powstało nowoczesne Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w którym dzieci i młodzież  mogą przeprowadzać badania naukowe poznając nauki przyrodnicze, fizykę i chemię. Do września 2015 roku będzie można obejrzeć wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, na której zgromadzono modele wynalazków uczonego: mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielkiego latawca, machiny czasu. Na wystawie znajduje się również  stanowisko interaktywne Kodeks Atlantycki, na którym można zapoznać się z największym kodeksem Leonarda o maszynach i analizować interaktywne, trójwymiarowe modele oraz kilkadziesiąt innych interaktywnych eksponatów, dzięki którym w łatwy sposób można zrozumieć zjawiska fizyczne zachodzące w naszym otoczeniu. Część urządzeń znajduje się na zewnątrz budynku w Ogrodzie Zdarzeń. A sam budynek jest unikatowy i oryginalny – na dachu rosną kwiaty i trawa.

ZWIERZAKI
W Górach Świętokrzyskich, w mrocznej Puszczy Jodłowej , a także w jej okolicach, możemy spotkać niezliczoną ilość niesamowitych zwierzaków. Czają się w zaroślach, wyglądają zza drzew, czmychają w gęstwinę. Żeby mieć pewność stanięcia oko w oko ze zwierzem, należy udać się w miejsca, gdzie te zwierzęta na nas czekają: wielkie bizony na Safari bizon oraz małe osiołki, kózki i kucyki mini zoo – w Kurozwękach, a także wielbłądy, lamy, antylopy i różnorakie ptactwo – w zwierzyńcu w Bałtowie. Udając się do Leśnego Zacisza w Wygwizdowie mamy szanse na spotkanie 90 gatunków zwierząt z 6 kontynentów.

 

 

KOLEJ
W Górach Świętokrzyskich, niedaleko mrocznej Puszczy Jodłowej, kursuje Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie”. Trasa: Jędrzejów–Umanowice–Pińczów, w każdą niedzielę od początku maja do końca września. Można również skorzystać z propozycji Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, która podzielona jest na dwa odcinki: starachowicki i iłżecki. Trasa biegnie przez miejscowosci: Starachowice – Lipie oraz  Iłża – Marcule. Pociągi kursują w każdą niedzielę, od początku maja do początku października.