Szlaki piesze

Łysica

Łysica (612 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a równocześnie najniższy szczyt należący do Korony Gór Polski. Na szczycie rosną drzewa, więc na widoki za bardzo nie ma co liczyć. Na trzy sposoby można wejść na Łysicę: ze Świętej Katarzyny (podejście łatwe i krótkie), z Nowej Słupi (podejście dłuższe, ale ciekawsze), z Kakonina (nazwijmy je: pośrednie).

  • I: z Świętej Katarzyny czerwonym szlakiem Święta Katarzyna – Łysica – Święta Katarzyna: 4 km, ok. 1,5 godziny.
    Przy wejściu do parku znajdują się groby wymordowanych przez hitlerowców w 1943 r. mieszkańców oraz żołnierzy ZWZ-AK ze Świętej Katarzyny – Miejsce Pamięci Narodowej. Tuż za bramą –  pomnik Stefana Żeromskiego. Po kilku minutach spaceru znajdziemy źródełko i drewnianą kapliczkę Świętego Franciszka.
  • II: z Nowej Słupi czerwonym szlakiem przez Święty Krzyż i pasmo Łysogór Nowa Słupia – Święty Krzyż – Huta Szklana – Huta Podłysica – Kakonin – Przełęcz Świętego Mikołaja – Łysica – Święta Katarzyna: 18 km, ponad 6 godzin, ale dobrze jest mieć zarezerwowany cały dzień.
    Szlak pieszy przez najwyższe Pasmo Gór Świętokrzyskich – Łysogóry. Największą przeszkodę w pokonaniu tego szlaku stanowią … trudności logistyczne. O ile w sezonie (od 1 maja do 30 września) kursuje bus pomiędzy Nową Słupią – Hutą Nową – Hutą Szklaną (z Nowej Słupi wyjazd o: 12:30, 13:30, 14:30, 16:00, 18:00 – tylko ostatni kurs dojeżdża do Świętej Katarzyny) to poza sezonem nie ma transportu publicznego z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny i odwrotnie. Wychodząc naprzeciw naszym turystom – możemy zorganizować dowiezienie/przywiezienie.
  • III: z Kakonina czerwonym szlakiem Kakonin – Przełęcz Świętego Mikołaja – Łysica – Święta Katarzyna: 6,5 km, ponad 2,5 godziny.
    Gdy nie chcemy wchodzić jak wszyscy, ale nie mamy całego dnia, możemy wybrać tę trasę. Na drodze napotkamy tylko jedno miejsce mogące być dobrym punktem orientacyjnym – przełęcz Świętego Mikołaja (535 m n.p.m.), gdzie stoi mała kapliczka, drogowskaz i ławeczki do odpoczynku.

Święty Krzyż

Klasztor na Świętym Krzyżu .  Święty Krzyż to czynny obiekt sakralny, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.  Możemy dostać się do klasztoru na kilka sposobów: pieszo, rowerem, autem do Nowej Słupi albo Huty Szklanej, a dalej pieszo, kolejką bądź bryczką zaprzężoną w konie. Wjazd autem pod sam klasztor możliwy jest tylko w niedzielę i uroczystości na msze o godzinie 8:00, 9:30 i 11:30; możliwy jest pobyt autem jedynie do godziny 14:00. Na szczycie góry jest wiele do zobaczenia i zwiedzenia: gołoborze (platforma widokowa), furta klasztorna, brama wschodnia, krużganki, wnętrze kościoła, kaplica Oleśnickich (Kaplica Relikwii Świętego Krzyża), krypta Jeremiego Wiśniowieckiego, Muzeum Misyjne oraz 157-metrowa wieża radiowo-telewizyjna, z której sygnał pokrywa całe województwo świętokrzyskie. Po zwiedzaniu możemy udać się do klasztornej kawiarni lub jadłodajni, albo zrobić sobie piknik i odpocząć na ławeczce.

Dojście do klasztoru od Huty Szklanej: auto zostawiamy na płatnym parkingu, następnie pod górkę wspinamy się drogą asfaltową 2 kilometry, co zajmuje 30–40 minut. Doskonała trasa dla rowerzystów oraz dla tych, którzy mają ze sobą wózek dziecięcy. Droga powrotna w większości jest z górki, do parkingu dochodzi się w 20–25 minut.
Będąc w Hucie Szklanej warto podejść do Osady Średniowiecznej (tuż za parkingiem), w której znajdują się drewniane chatki z XII–XIV wieku. Osada w interaktywny sposób pokazuje życie Słowian i ich pracę: tkacza, rymarza, garncarza czy kowala.

Dojście do klasztoru od Nowej Słupi: auto zostawiamy na płatnym parkingu i mijając kamienną figurę świętego Emeryka kierujemy się do kasy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a następnie niebieskim szlakiem do klasztoru. Trasa ma 2 kilometry, wejście zajmuje zwykle ok. 1 godziny. Jednym z najokazalszych drzew jest tutaj buk „Jagiełły”, rosnący 50 m od szlaku, a występujące przy szlaku skały piaskowca kwarcytowego należą do jednych z najstarszych w Polsce, mają ponad 500 mln lat. Pokonując kolejne odcinki szlaku mamy możliwość obserwowania pierwotnej Puszczy Jodłowej. Wzdłuż szlaku znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, fragmenty kopca kamiennego usypanego na cześć księcia Adama Czartoryskiego, Grota Matki Boskiej, kapliczka „Dąbrówki” oraz cmentarz jeńców radzieckich (200 m od szlaku). Droga powrotna prowadzi z górki, do parkingu dochodzi się w 40 minut. Będąc w Nowej Słupi warto podejść do Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Możemy w nim poznać m. in. historię wytopu żelaza w starożytności w tej okolicy, a na pobliskim „Piecowisku” możemy zobaczyć rekonstrukcyjne dymarki. Warto również zaglądnąć do znajdującego się tuż obok Centrum Kulturowo-Archeologicznego, w którym są liczne chaty i ziemianki, w jakich zamieszkiwali bądź przebywali ludzie zajmujący się wytopem żelaza (wszystkie budowle powstały techniką, jaka stosowana była przez ówczesnego człowieka 2000 lat temu, bez użycia choćby jednego gwoździa).

Chełmowa Góra

Chełmowa Góra (351 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego, całkowicie porośnięte przez las mieszany. Od zachodu wzgórze podmywa rzeka Pokrzywianka, tworząca niemal pionową ścianę, a od wschodu górę otaczają żyzne, lessowe tereny Wyżyny Waśniowskiej. W 1920 roku na stoku Chełmowej Góry ustanowiono rezerwat przyrody, od którego swój początek wziął Świętokrzyski Park Narodowy. Na szlaku znajdziemy charakterystycznie powyginane pnie modrzewi polskich, a także ogromnie ilości mrówek. Na szczycie stoi pomnik upamiętniający prof. Jana Raciborskiego, botanika.
Przez szczyt Chełmowej Góry przechodzi czarny szlak turystyczny z Nowej Słupi na Szczytniak. Nowa Słupia – Chełmowa Góra – Nowa Słupia: 7 km.