SZLAKI PIESZE GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

APLIKACJA: swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl

 

ŚWIĘTA KATARZYNA-ŁYSICA-ŚWIĘTA KATARZYNA

Długość trasy: 13 km; szlak: czerwony; czas przejścia: 4h

Przechodzimy obok klasztoru bernardynek i kierujemy się do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na trasie zobaczymy liczne pomniki i miejsca pamięci narodowej. Dalej dochodzimy do źródełka św.Franciszka i kapliczki.

Następnie wejście na Łysicę, przez drewniane pomosty, a wyżej podejście kamienne. Na szczycie można podziwiać gołoborze, a dalej trasa prowadzi do przełęczy św. Mikołaja i tu można wybrać dwie drogi: zejście do Kakonina do chaty Kaka lub wg planu ścieżką dydaktyczną przełęcz św.Mikołaja, aż do szlaku kolejki wąskotorowej, który doprowadzi cię do Świętej Katarzyny.

NOWA SŁUPIA-ŁYSA GÓRA (ŚWIĘTY KRZYŻ)-NOWA SŁUPIA

Długość trasy: 9 km; szlak: czerwony, niebieski, znaki ścieżki dydakt.; czas przejścia: 3 h

Rozpoczynamy od rynku w Nowej Słupi lub na parkingu u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wchodzimy na niebieski szlak (jego fragment nosi nazwę „Drogi Królewskiej”).

Do samej góry widoczne będą stacje drogi krzyżowej rzeźbione w drewnie. Na samej górze zobaczysz sanktuarium na Świętym Krzyżu. Po zwiedzaniu kieruj się na platformę widokową na gołoborzu, a następnie leśną ścieżką dydaktyczną do Huty Szklanej, skąd przejdziesz na ścieżkę dydaktyczną „na przełęcz Hucką”, która doprowadzi cię do szlaku kolejki wąskotorowej. Stamtąd należy przejść już do Nowej Słupi.

SPACER ŚLADAMI ŻEROMSKIEGO- Ciekoty i okolice

Questuj w Ciekotach

 

Długość trasy: 6 km, szlak: niebieski, czerwony, żółty(spacerowy), czas przejścia: 2,5 h

Wycieczka zaczyna się pod Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, kieruj się znakami szlaku niebieskiego, asfaltem w kierunku Góry Radostowej. Po przejściu 1 km zobaczymy przełom Lubrzanki, a potem wchodzimy na górę. Przy wiacie można odpocząć i dalej ze spadkiem kierujemy się na Górę Wymyśloną. Z góry rozciąga się widok na Dolinę Wilkowską i Pasmo Klonowskie. Do Ciekot powrócisz ścieżką koloru żółtego.

NOWA SŁUPIA- CHEŁMOWA GÓRA-GRZEGRZOWICE-NOWA SŁUPIA

Długość trasy: 13 km, szlak: niebieski, czarny; czas przejścia: 4h

 

Wyruszamy z parkingu na rynku w Nowej Słupi i podążamy czarnym szlakiem w kierunku Hektarów Podchełmskich , drogą asfaltową i szutrową. Za mostem na rzece Słupiance wchodzimy za bramę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wędrujemy ok 30 minut przez las Pasmem Pokrzywiańskim, wśród wyjątkowych okazów modrzewi. Niektóre z nich osiągają wysokość 35 m i mają średnicę 1,5 m.Po wyjściu z lasu idziemy w kierunku Góry Pokrzywianki, a następnie do wsi Grzegrzowice. Zobaczysz rozwidlenie szlaków (czarnego i niebieskiego). Na wzgórzu warto się zatrzymać i zobaczyć kościółek pw. Św. Jana Chrzciciela z jedyną rotundą romańską w regionie. Wróć na niebieski szlak w kierunku Nowej Słupi i podążaj asfaltem. W Hektarach Podchełmskich dojdziesz do szlaku czarnego, którym powrócisz do Nowej Słupi.